Wszystkie działania, prowadzące do spowolnienia narastania krótkowzroczności, opierają się na zasadzie całkiem nowego podejścia do korygowania wady wzroku. Obwodowe części oka muszą być korygowane w mniejszym stopniu niż centralna część, niezależnie od tego czy będą to okulary, ortosoczewki czy wieloogniskowe soczewki kontaktowe. Obszar obwodowej części oka, który jest słabiej korygowany i występuje tutaj rozogniskowanie, generuje sygnały do zahamowania wzrostu oka a tym samym do zahamowania narastania krótkowzroczności. Dodatkowo taka konstrukcja ortosoczewek, wieloogniskowych soczewek kontaktowych lub okularów zmniejsza napięcie akomodacji czyli wysiłek mięśni oka.
Ważne jest, aby rozpocząć omawianą terapię już u dzieci szkolnych. Najlepsze rezultaty w spowalnianiu i zahamowaniu narastania wady osiąga się, gdy wada wzroku jest mała. Skuteczność terapii zależy więc od wczesnego rozpoczęcia odpowiedniej korekcji.
1.Postępowanie w krótkowzroczności
- Celem jest zatrzymanie lub wyraźne spowolnienie narastania krótkowzroczności.
- Badanie wzroku powinno być przeprowadzone najpóźniej w wieku 6 lat, a więc w okresie rozpoczęcia edukacji oraz powtarzane, co roku.
- Pomiar wady wzroku powinien być przeprowadzony po zakropleniu oczu cyclopentholatem, środkiem silnie rozkurczającym mięsień oka, aby badanie było wiarygodne.
2. Jeżeli wada wzroku po kroplach, wyniesie od +0,50 do -0,25 oraz oboje rodziców ma krótkowzroczność należy rozpocząć działania profilaktyczne:
- Zaleca się przebywanie od 0,5 do 2 godzin dziennie na zewnątrz
- Zaleca się zmianę nawyków żywieniowych zdrowezycie.xyz
- Rozważyć zastosowanie okularów relaksacyjnych
- Rozważyć okulary o dwóch mocach, aby osiągnąć rozogniskowanie na peryferycznych częściach oka (różnica między dalą a bliżą do 2 D)
- Okulary relaksacyjne powinny być zakładane zawsze do pracy z bliska (komórka, komputer, czytanie)
- Zaleca się stosowanie kropli z 0,01% atropiną raz w tygodniu oraz ćwiczeń akomodacji oczu
- Częstotliwość kontroli powinna być skrócona do 6 miesięcy
3. Jeżeli wada wzroku po zakropleniu cyclopentholatem, wyniesie -0,50 lub więcej:
- Krótkowzroczność już narasta od minimum 1 roku
- W im młodszym wieku rozpoznajemy krótkowzroczność, tym większa może być ona w przyszłości.
- W okresie intensywnego wzrostu spodziewamy się intensywnego wzrostu wady wzroku zaleca się stosowanie kropli z 0,01% atropiną raz w tygodniu oraz ćwiczeń akomodacji oczu
- Konieczne jest wdrożenie skuteczniejszych metod, które wywołują duże rozogniskowanie w peryferycznej części oka:
- - ortokorekcja (najskuteczniejsza metoda)
- - soczewki kontaktowe wieloogniskowe
- - okulary relaksacyjne lub o dwóch mocach
- - zwykłe jednoogniskowe okulary lub soczewki kontaktowe, jako ostateczność!
4. Jeżeli wada wzroku narasta w wieku dorosłym należy rozważyć podobne metody postępowania jak u dzieci.
Tego typu terapia nie daje gwarancji zatrzymania narastania wady, lecz z powodu wysokiej skuteczności jest zalecana. Dotychczas nie ma na świecie innych alternatywnych metod spowolnienia lub zatrzymania narastającej krótkowzroczności.