Jak działają soczewki ortokorekcyjne w krótkowzroczności?
Stosowanie soczewek ortokorekcyjnych, które dostosowane są do indywidualnego kształtu gałki ocznej, różni się od sposobu użytkowania zwykłych soczewek kontaktowych. Zakłada się je na oczy każdego wieczoru, a zdejmuje rano po obudzeniu się. Soczewka ortokorekcyjna zmienia krzywiznę rogówki w czasie nocy i dzięki temu umożliwia ostre widzenie na każdą odległość w ciągu dnia, bez potrzeby zakładania okularów, czy zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne po kilku dniach adaptacji są relatywnie wygodne i nie utrudniają snu. Jedna para ortosoczewek wystarcza na okres jednego roku, chociaż u większości pacjentów mogą być noszone nawet do 2 lat. Stosowanie ortokorekcji powinno trwać tak długo jak istnieje zagrożenie narastania krótkowzroczności lub dopóki pacjent nie wyrazi życzenia powrotu do soczewek dziennych.
Jak ortosoczewki wpływają na kontrolę postępu krótkowzroczności?
Stosowanie ortokorekcji uważane jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów kontroli narastania wady wzroku. Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania krótkowzroczności. Ortokorekcja spowalnia narastanie wady poprzez zmniejszenie akomodacji oraz wpływ na peryferyczną siatkówkę otaczającą centralną strefę dobrego widzenia.
Liczne badania kliniczne wykazały, że skuteczność w spowolnieniu narastania wady wynosi od 50% do nawet 90% w porównaniu ze zwykłymi okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Czy stosowanie ortokorekcji powoduje jakiekolwiek powikłania?
Największym problemem korekcji krótkowzroczności przy pomocy soczewek ortokorekcyjnych, jest konieczność regularnego zakładania ich na noc. Najbardziej poważnym potencjalnym ryzykiem dla każdego pacjenta, który nosi soczewki kontaktowe, w tym ortokorekcję jest zakażenie i zapalenie rogówki. W przypadku ortokorekcji znane są pojedyncze doniesienia o takich powikłaniach jednak większość przypadków miała miejsce dawno temu. Stosowano wtedy materiały starszej generacji oraz dopasowywanie soczewek ortokorekcyjnych nie było tak precyzyjne. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia oka, bólu lub gorszego widzenia należy się natychmiast zgłosić do okulisty.
Czym są soczewki ortokorekcyjne?
Soczewki ortokorekcyjne to wysoce specjalistyczne, indywidualnie dopasowane do oka, sztywne tlenoprzepuszczalne soczewki kontaktowe. Wielkością są zbliżone do tęczówki, czyli kolorowej części oka. Jak już wspomniano, sposób ich używania różni się nieco od standardowej procedury przy stosowaniu soczewek miękkich. Powinny być one zakładane każdego wieczoru i zdejmowane dopiero rano, po przebudzeniu.
Kiedy stosowane są soczewki ortokorekcyjne?
Ortosoczewki są zwykle używane, aby umożliwić osobie krótkowzrocznej ostre widzenie w ciągu całego dnia, bez potrzeby noszenia soczewek korekcyjnych czy okularów. Efekt korekcji wady jest w pełni odwracalny, to znaczy w przypadku zaprzestania noszenia soczewek, wada wzroku powraca. Największą zaletą stosowania soczewek ortokorekcyjnych jest hamowanie narastania krótkowzroczności. W przeciwieństwie do operacji laserowych (LASIK) oraz innych procedur chirurgii refrakcyjnej, soczewki ortokorekcyjne mogą być z powodzeniem używane zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Więcej informacji o ortokorekcji na stonie: www.ortokorekcja.waw.pl